تبلیغات
پرگار - کتاب هایی که امسال از نمایشگاه خریدم

کتاب هایی که امسال از نمایشگاه خریدم

جمعه 23 اردیبهشت 1390 04:43 ب.ظنویسنده : وحید حلاج

 

1) کلیات شمس تبریزی، مولانا جلال الدین محمد بلخی، به تصحیح بدیع الزمان فروزانفر، پنجم 1389،دوستان

مدتها بود که می خواستم غزلیات شمس را بخرم ولی هر بار به تعویق می انداختمش امسال بالاخره خریدمش؛ در جایی خواندم که دکتر سروش می گفت وقتی که ایران را برای ادامه تحصیل به سوی انگلستان ترک کرد یکی از معدود کتاب ها یا تنها کتابی که با خود برد ( اشتباه از من است ) مثنوی مولوی بود. من هم اگر در آینده قرار باشد به تنهایی در جایی دورافتاده زندگی کنم یکی از کتاب هایی که حتما با خود خواهم برد غزلیات شمس خواهد بود.

2) رویکرد عقلانی در تفسیر قرآن، نصر حامد ابوزید، احسان موسوی خلخالی، اول 1387، نیلوفر

خدایش بیامرزد. همین چند ماه پیش بود که خبر وفاتش آمد و جامعه نواندیشان دینی را با فقدان متفکری برجسته روبرو ساخت. دکتر نصر حامد ابوزید، متفکری مصری بود که در زمینه فهم متن و هرمنوتیک کارهایی بزرگ کرده بود کتاب " معنا و مفهوم متن" که توسط انتشارات طرح نو منتشر شده معروفترین کتاب از او در ایران است. می خواستم آن کتاب را هم بخرم، نشد، بماند برای بعد.

3) اخلاق دین شناسی؛ ابوالقاسم فنایی، اول 1389، نگاه معاصر

دکتر ابولقاسم فنایی دانش آموخته حوزه علمیه قم و سپس فارغ التحصیل فوق لیسانس الهیات و دکتری فلسفه اخلاق می باشد. ایشان از جمله نو اندیشان دینی است که به نظر من در آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت به نظر دکتر فنایی، اخلاق، مقدم بر دین است و هر جا به تعارض برخوردیم باید اخلاق را مقدم بداریم. از ایشان کتاب " دین در ترازوی اخلاق" را خوانده بودم آنطور که فهمیدم کتاب " اخلاق دین شناسی" همان نگاه " دین در ترازوی اخلاق" را با دیدی وسیعتر دنبال می کند.

4) مهر ماندگار، مصطفی ملکیان، دوم 1389، نگاه معاصر

مصطفی ملکیان 4 کتاب به عنوان مولف به  چاپ رسانده است. 3 کتاب دیگر را در کتابخانه ام دارم و خوانده ام اما این کتاب را نداشتم که خوشبختانه خریدمش تمرکز اصلی این کتاب بر روی اخلاق شناسی است چند وقتی که علاقه زیادی به " اخلاق فضیلت" پیدا کرده ام و می دانم که ملکیان در مقوله " اخلاق فضیلت" بسیار تواناست و خواند مطالبی از او به من بسیار کمک خواهد کرد.

5) هرمنوتیک مدرن( گزینه ی جستارها)، نیچه، هایدگر، گادامر و ... ، بابک احمدی و دیگران، هشتم 1389، نشر مرکز

بازار کتاب ایران با فقر شدید کتاب در حوزه هرمنوتیک مواجه است و بنابراین برای انتخاب کتاب دست مخاطب بسته است با این حال کتاب فوق کتاب خوبی است اما برای کسی که آشنایی با هرمنوتیک ندارد به هیچ وجه مناسب نیست به نظر من برای آشنایی اولیه با هرمنوتیک، در حال حاضر کتاب " درآمدی بر هرمنوتیک" نوشته احمد واعظی مناسب ترین کتاب است.

6) معمای مدرنیته، بابک احمدی، ششم 1389، سمت

7) گفت و گوهای فلسفه فقه، عابدی شاهرودی و دیگران، دوم 1380، بوستان کتاب قم

این کتاب را وقتی احسان داشت در قفسه های کتاب به کتاب ها نگاه می کرد نشانم داد اولین عامل جذب، قیمتش بود و بعد مصاحبه های خوبی که با کسانی چون ملکیان و شبستری در این کتاب انجام شده از این کتاب هم من خریدم و هم احسان؛ هر کدام حدود 860 تومان

8) سرآغازهای علم در غرب، دیوید سی. لیندبرگ، دکتر فریدون بدره ای، اول 1377، علمی و فرهنگی

597 صفحه و فقط 1500 تومان، عجیب نیست؟ اما من این کتاب ار در قفسه های انتشارات علمی و فرهنگی پیدا کردم. به نظرم کتابی که 13 سال از انتشارش بگذرد و هنوز به فروش نرفته باشد نباید چندان کتاب جالبی باشد اما به هر حال من خریدمش شاید هم کتاب خوبی از آب در آید. این کتاب به سنت علمی اروپایی در بافت فلسفی، دینی، و تاسیساتی آن از 600 قبل از میلاد تا 1450 میلادی می پردازد.

9) نقش ریاضیات در فرهنگ غرب، موریس کلاین، محمد دانش، اول 1388، علمی و فرهنگی

تا جایی که تورقش کردم کتابی عالی و خوشخوان برای کسانی که دوست دارند به مباحث فسلفی، کمی عمیقتر بپردازند.

10) تاریخ علم، دمپی یر، عبدالحسین آذرنگ، ششم 1389، سمت

11) فسلفه علم، جیمز لیدیمن، حسین کرمی، اول 1390، حکمت

12) معرفت شناسی، ریچارد فیومرتون، جلال پی کانی، اول 1390، حکت

13) دین و نگرش نوین، والتر ترنس استیس، احمد رضا جلیلی، اول 1390، حکمت

فکر می کنم نخستین بار که اسم "والتر استیس" توجهم را جلب کرد در نوشته های دکتر سروش بود و پس از آن هم این نام را بسیار شنیدم هم در سخنان و نوشته های محمد مجتهد شبستری و هم در درس گفتارهای " فلسفه تحلیلی" هومن پناهنده که به تازگی گوش می کردم/ می کنم. کتاب "عرفان و فلسفه" استیس سال ها پیش توسط انتشارات سروش و با ترجمه بهاءالدین خرمشاهی چاپ شده است اما این کتاب امسال به چاپ رسیده است یکی دیگر از دلایلی که باعث شد تا این کتاب را بخرم این بود که ویراستاری ترجمه کتاب را مصطفی ملکیان بر عهده داشت و همین، این اطمینان را به من می داد که " دین و نگرش نوین" حتما کتاب در خوری است.

14) چهار پراگماتیست، اسرائیل شفلر، محسن حکیمی، سوم 1388، نشر مرکز

15) از ارسطو تا گودل( مجموعه مقاله های فلسفی – منطقی )، ضیاء موحد، دوم 1387، هرمس

دکتر ضیاء موحد( متولد 1321) که دکتری خود را در رشته فلسفه منطق در دانشگاه لندن به پایان رسانده است از اساتید مبرز فلسفه و منطق جدید در ایران است. بگذارید اینطور بگویم که اگر مطلبی از دکتر موحد در زمینه فلسفه و منطق شنیدید یا خواندید می توانید مطمئن باشید که مطلب ایشان حتما قابل تامل جدی است و می تواند مورد استناد قرار بگیرد.

16) جهان هولوگرافیک، مایکل تالبوت، داریوش مهرجویی، هجدهم 1389، هرمس

این کتاب را به پیشنهاد احسان خریدم احسان می گفت که این کتاب سعی می کند تا از راه تحلیل ذهن و فلسفه ذهن وجود عرفان و مقولات عرفانی را توجیه و تبیین کند. بر روی جلد کتاب هم نوشته است: " نظریه ای برای توضیح توانائی های فراطبیعی ذهن و اسرار ناشناخته مغز و جسم ". چون این کتاب را نخوانده ام نظر خاصی درباره اش ندارم و لی به نظر باید کتابی جالب و خواندنی باشد کما این که تعداد چاپ های آن که به 18 رسیده است نماینگر پر فروش بودنش می باشد.

17) خرد در سیاست ( مجموعه مقالات )، هانا آرنت و دیگران، عزت الله فولادوند، سوم 1389، طرح نو

18) فلسفه و جامعه و سیاست، گزیده و نوشته و ترجمه عزت الله فولادوند، دوم 1390، نشر ماهی

19) یونگ، خدایان و انسان مدرن، آنتونیو مورنو، داریوش مهرجویی، پنجم 1388، نشر مرکز

کارل گوستاو یونگ از جمله متفکران محبوب من است او نظریات جالب توجهی در روانکاوی و روانشناسی تحلیلی دارد. یونگ بر خلاف بسیاری از روانکاوان در پی طرد دین از ساحت روانی بشر نبود بلکه او رویکردی همدلانه با دین، عرفان و اسطوره ها داشت و خود دارای تجاربی عرفانی هم بود.

20) لوتر مردی میان خدا و شیطان، هیکو ابرمان، ابوتراب سهراب و فریدالدین رادمهر، دوم 1387، چشمه

21) زندگی نامه آیزایا برلین، مایکل ایلگناتیف، عبدالله کوثری، اول 1389، نشر ماهی

22) شوکران اصلاح، دفاعیات عبدالله نوری در دادگاه، پانزدهم 1379، طرح نو

این کتاب درباره دفاعیات عبدالله نوری وزیر کشور سید محمد خاتمی در اولین سال های اصلاحات است که بعدها مدیر مسئول روزنامه جامعه شد نکته جالب در مورد این کتاب اینجاست: چاپ اول، آذر 1378 ( 10000 جلد ) چاپ دوم، آذر 1378(10000 جلد)، چاپ سوم( آذر 1378( 10000 جلد)، چاپ چهارم، آذر 1378(10000 جلد)، چاپ پنجم، آذر 1378( 10000 جلد)، چاپ ششم، آذر 1378 (10000 جلد)، چاپ هفتم، آذر1378(5000 جلد)، چاپ هشتم،آذر1378(5000جلد)،چاپ نهم،آذر 1378(5000 جلد)، چاپ دهم، دی 1378( 5000 جلد)، چاپ یازدهم،اسفند 1378(5000 جلد)،چاپ دوازدهم، اسفند 1378(5000 جلد)، چاپ سیزدهم،اردیبهشت 1379( 5000 جلد)، چاپ چهاردهم، اردیبهشت 1379( 5000 جلد)، چاپ پانزدهم، خرداد 1379( 5000 جلد)؛ یاد آن روزها بخیر

23) کنفرانس برلین؛ خدمت یا خیانت، محمد علی زکریایی، اول 1379، طرح نو

24) مبانی اخلاق، جرج ادوارد مور، توکلی و عسگری یزدی، اول 1388، سمت و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

بسیاری از فیلسوفان و متفکران در حوزه اخلاق، کتاب " مبانی اخلاق" مور را سرآغاز فلسفه اخلاق جدید می دانند. جرج ادوارد مور از سرآمدن فلسفه اخلاق معاصر بود او در ابتدای قرن بیستمن در دانشگاه کمبریج فلسفه درس می داد او در این دانشگاه همکار و دوست برتراند راسل  بود که این دو همراه با هم زمینه حضور و تدریس لودویگ ویتگنشتاین که بعدها به نظر بسیاری، بزرگترین فیلسوف قرن بیستم نام گرفت را به وجود آوردند. در ادبیات فلسفه اخلاق، جرج ادوارد مور در زمره "اخلاق شهودگرا" جای می گیرد.

25) فلسفه اخلاق در قرن بیستم، مری وارنوک، ابوالقاسم فنایی، دوم 1387، بوستان کتاب قم

26) پژوهش های فلسفی، لودویگ ویتگنشتاین، فریدون فاطمی، پنجم 1389، نشر مرکز

بسیاری از صاحب نظران، ویتگنشتاین را بزرگترین فیلسوف قرن بیستم دانسته اند. معمولا ویتگنشتاین را به دو دوره متقدم و متاخر تقسیم می کنند. ویتگنشتاین متقدم را با کتاب " رساله منطقی- فلسفی" و ویتگنشتاین متاخر را با کتاب " پژوهش های فلسفی" می شناسند. نوع نوشتن ویتگنشتاین طوری است که شاید نتوان مانند بسیاری از کتاب های دیگر آغاز و انجام و سیر مشخص منطقی برای آن در نظر گرفت بنابراین شاید خواندن کتاب هایی که شارحان و مفسران درباره ویتگنشتاین نوشته اند بسیار مفیدتر از خواندن مستقیم کتاب های او باشد اما به هر حال بعضی اوقات متن اصلی معنایی را برای آدم برمی انگیزد که شاید هیچ شارح و مفسری به آن اشاره نکرده باشد.

 

27) علم اقتصاد اتریشی، کرن آی. وان، غلامرضا آزاد (ارمکی) و امیر آزاد (ارمکی)، اول 1385، نشر نی

مکتب اقتصاد اتریش بیشتر با لودویگ فون میزس، اقتصاد دان اتریشی شناخته می شود این مکتب طرفدار نظام بازار آزاد و اقتصاد لیبرالی و مخالف سرسخت اقتصاد برنامه ریزی شده و اقتصاد سوسیال بود از دیگر مشاهیر این مکتب می توان از " فردریش فون هایک" نام برد.

28) اندیشه های سیاسی و اقتصادی هایک، ایمون باتلر، فریدون تفضلی، اول 1387، نشر نی

29) نظریه های رمان( از رئالیسم تا پسامدرنیسم)، دیوید لاج و دیگران، حسین پاینده، دوم 1389، نیلوفر

چند ماه پیش که کتاب " مدرنیسم" نوشته پیتر چایلدز با ترجمه رضا رضایی را می خواندم تازه فهمیدم که در دنیای رمان چه خبر است. با خواندن آن کتاب تقریبا فهمیدم که شاخصه های یک رمان رئال و یا یک رمان مدرن چیست. البته در آن کتاب تقریبا چیزی از رمان پست مدرن گفته نشده بود.  اما با این حال متوجه شدم  که علاقه من به رمان های رئال بسیار بیشتر است تا رمان های مدرن. کتاب " نظریه های رمان" به نظرم به صورت تخصصی تری به این مقولات می پردازد و فکر می کنم برای کسانی که دوست دارند رمان بخوانند ولی نمی دانند چه رمانی، آموزنده باشد.

30) خداحافظ گاری کوپر، رومن گاری، سروش حبیبی، نهم 1389، نیلوفر

31) آنا کارنینا، لئون تولستوی، سروش حبیبی، هفتم 1388، نیلوفر

32) خانه ای برای آقای بیسواس، و.س.نایپل، مهدی غبرائی، دوم 1389، نیلوفر

راستش هیچ شناختی از این رمان ندارم نه نویسنده اش را می شناسم و نه از سبکش اطلاع دارم. جلوی غرفه انتشارات نیلوفر که ایستاده بودم این کتاب نظرم را جلب کرد و با اندک تورقی احساس کردم که کتاب جالبی باید باشد پس خریدمش؛ به هر حال باید در برخی موارد خطر ریسک را هم پذیرفت دیگر.

33) بلندی های بادگیر، امیلی برونته، رضا رضایی، اول 1390، نشر نی

34) بابا گوریو، انوره دو بالزاک، مهدی سحابی، اول 1388، نشر مرکز

35) آبلوموف، ایوان گنچاروف، سروش حبیبی، سوم 1390، فرهنگ معاصر


پی نوشت: امسال هم گذشت پنج باری به نمایشگاه رفتم و 35 جلد کتاب خریدم ( البته کتاب های انتشارات طرح نو را از مرکز فروش این انتشارات در خیابان خرمشهر، خیابان عربعلی خریدم). اما نمایشگاه کتاب هر سال کم بار تر و کم مایه تر از سال پیش می شود به دردل برخی از ناشران که گوش می کردی از وضعیت نشر می نالیدند و می گفتند که کتاب های بسیاری را در انتظار مجوز دارند برخی از ناشران هم چندان امیدی نداشتند که سال بعد در نمایشگاه حضور داشته باشند همانطور که سال پیش کویر، امیدفردا، گام نو و دیگران بودند و امسال حضور نداشتند به این جمع اضافه کنید آگه، اختران، طرح نو،صراط و بسیاری دیگر را.


آخرین ویرایش: شنبه 24 اردیبهشت 1390 07:23 ب.ظ

 
دوشنبه 3 تیر 1398 08:10 ق.ظ

You have made your stand extremely effectively.!
online prescriptions cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis para que sirve cialis lilly tadalafi cialis savings card costo in farmacia cialis achat cialis en itali cialis daily reviews only now cialis for sale in us cialis cipla best buy
یکشنبه 2 تیر 1398 01:40 ق.ظ

This is nicely said. .
best generic drugs cialis buy cialis online legal cialis 5mg billiger cialis taglich cialis flussig generic cialis review uk can i take cialis and ecstasy precios cialis peru 200 cialis coupon cialis tablets
جمعه 31 خرداد 1398 04:20 ب.ظ

Valuable write ups. Kudos.
we choice cialis uk ou trouver cialis sur le net cialis diario compra cialis price thailand low dose cialis blood pressure cialis super kamagra trusted tabled cialis softabs cialis dosage amounts achat cialis en europe cialis official site
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:06 ق.ظ

Thanks a lot! Useful information!
online prescriptions cialis cialis coupon cialis name brand cheap cialis online napol cialis australian price compare prices cialis uk rx cialis para comprar canadian drugs generic cialis cialis lowest price il cialis quanto costa
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:19 ب.ظ

Helpful material. Thanks.
only now cialis for sale in us prices for cialis 50mg tadalafil 20mg tarif cialis france comprar cialis 10 espa241a cialis australia org achat cialis en europe click here to buy cialis brand cialis generic cialis manufacturer coupon
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:07 ق.ظ

Thank you! Numerous facts.

wow cialis tadalafil 100mg side effects of cialis acquisto online cialis where do you buy cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis pills price each prix cialis once a da sublingual cialis online tadalafil 5mg side effects for cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:09 ق.ظ

Nicely put. Regards.
buy brand cialis cheap cialis generisches kanada cialis sicuro in linea cialis 5 mg schweiz cialis herbs cialis kaufen wo cialis cipla best buy how does cialis work cialis generico postepay buy cialis online nz
شنبه 25 خرداد 1398 02:27 ب.ظ

Incredible plenty of fantastic data!
il cialis quanto costa cilas cialis 05 buy cialis sample pack buy cialis uk no prescription we recommend cialis info cialis 5 mg schweiz non 5 mg cialis generici cost of cialis cvs where to buy cialis in ontario
شنبه 25 خرداد 1398 12:07 ق.ظ

Nicely put, Kudos.
cheap cialis cialis mit grapefruitsaft prices on cialis 10 mg precios de cialis generico cialis 5 mg para diabeticos cialis generico in farmacia how to purchase cialis on line india cialis 100mg cost 40 mg cialis what if i take cialis great britain
جمعه 24 خرداد 1398 01:24 ق.ظ

There is certainly a lot to learn about this topic. I like all the points you have made.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:22 ب.ظ

Thank you, I enjoy it!
cialis 5 mg scheda tecnica comprar cialis 10 espa241a generic cialis at the pharmacy cialis billig calis i recommend cialis generico tadalafil 5mg weblink price cialis cialis professional yohimbe achat cialis en itali
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:07 ب.ظ

You explained that adequately.
cialis venta a domicilio compare prices cialis uk cialis online holland link for you cialis price cialis 5mg acquisto online cialis wow look it cialis mexico usa cialis online low dose cialis blood pressure purchase once a day cialis
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:06 ق.ظ

Thanks, Numerous forum posts.

cialis tablets cialis bula cialis from canada safe dosage for cialis generic cialis at the pharmacy cialis para que sirve cialis daily dose generic rezeptfrei cialis apotheke prices on cialis 10 mg india cialis 100mg cost
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:16 ق.ظ

You actually reported it wonderfully!
cialis australia org cialis ahumada cialis daily purchasing cialis on the internet buy cialis online nz if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg scheda tecnica 200 cialis coupon buy cialis uk no prescription i recommend cialis generico
جمعه 17 خرداد 1398 10:53 ب.ظ

Beneficial data. Cheers.
cialis dose 30mg cialis venta a domicilio preis cialis 20mg schweiz we choice cialis uk price cialis best tadalafil tablets cialis australia org cialis generico online cialis online cialis sicuro in linea
چهارشنبه 21 فروردین 1398 08:22 ب.ظ

You actually revealed that perfectly.
is trust pharmacy in canada legitimate candida viagra canadian online pharmacy online canadian pharmacies canadian pharmacy canadian pharmaceuticals stocks online pharmacies mexico canada viagra trust pharmacy canada reviews pharmacy onesource
چهارشنبه 11 دی 1392 07:51 ب.ظ
سلام بر شما.
عبدالله نوری پس از استیضاح از وزارت کشور مدیرمسئول روزنامه «خرداد» شد نه "جامعه".
وحید حلاج
سلام ممنون از دقت نظر شما؛ اشتباه از من بود
شنبه 22 تیر 1392 04:42 ب.ظ
به دنبال مشخصات کتاب اخلاق دین شناسی آقای فنایی بودم که با راهنمایی جناب گوگل، از وبلاگ خوب شما سردرآوردم. نوشتن لیست کتب خریداری شده نمایشگاه هر سال، کار خیلی خوبی است که بنده هم در سررسید هر سال یادداشت می کنم. چرا که یکی از راه های خاطره سازی است. موفق
وحید حلاج
ممنون از لطفتون :-)
یکشنبه 20 شهریور 1390 01:22 ق.ظ
دیدی چه اقتصاد دانیم. ههههههه . اقتثاد و حال کردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 20 شهریور 1390 01:09 ق.ظ
بگو اقا چرا از من سوالای اقتثادی می پرسید . نظر هایک و نئوکلاسیک؟ به جای آزمایش من ، کتاباشو بده بخونم. شاید یه چیزایی فهمیدم ازشون.
وحید حلاج
چشم کتاباشو می دم که بخونی بعدش نظرتو می پرسم (:
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 05:59 ب.ظ
بین این کتاب ها چند تاشون تو لیست کتاب های مورد علاقه من بودند ولی در مورد یکی از کتاب ها به اسم جهان هولوگرافیک شاید بشه گفت جز کتاب هایی هست که افرادی که سررشته ای از فیزیک ندارند و خیلی تو کارهای علمی نیستند می تونن بهش علاقه داشته باشن که البته من هم اوایل جز کسایی بودم که مباحث این کتاب به نظرم خیلی جالب میومد اما بعدا که اون رو بازخونی کردم به چند نکته رسیدم :
1- کتاب از نظر علمی خیلی ناقص هست
2- این کتاب بیشتر از یه کتاب پاسخگو بیشتر یه کتاب بازاری می تونه باشه .
مسائل این کتاب رو با خیلی از اساتیدم مطرح کردم و اولین نکته ای که اونا می پرسیدن این بود که مگه آقای مهرجویی کارگردان نیست ؟ و بعد با کنجکاوی و اول به خاطر اسم جالب کتاب هرکسی اون رو ورق می زد ولی نتایجی که اونا هم گرفتن نتیجه مشابه من بود . . . اما برای درک ضعف قوی این کتاب در واقع نیازی هم نیست که خیلی از مباحث داخل کتاب سر درآورد ولی برام جالبه که بدونم چه چیزی تو این کتاب باعث پرفروش شدنش شده ! و آیا مخاطب این کتاب واقعا به فکر فرو می ره یا اینکه صرفا از ارتباطاتی که کتاب اون ها رو بیان کرده شگفت زده میشه و بعد مثل یه رمان اونو می بنده !
شنبه 24 اردیبهشت 1390 06:16 ب.ظ
استاد پس از این همه خوندن کی قصد دارید بنویسید؟
وحید حلاج
خانم دکتر ! من هنوز آنقدر دانش و سواد ندارم که بتوانم مطلبی درخور بنویسم کما اینکه یکی از بزرگترین آرزوهایم نوشتن کتابی درخور است ولی هنوز باید خواند و خواند و خواند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر