تبلیغات
پرگار - سخنی درباب گستردگی فیلترینگ در ایران
 
درباره وبلاگ


پرگار را خاصیتی است که ضربه نخست را محکم و قاطع وارد می کند تا تغییری در کاغذ ایجاد نموده و سوراخی بگشاید اما پس از آن دیگر پیشرفتی نمی نماید و به دور خود خط می کشد. مانند بسیاری از حرکات انقلابی که در ابتدا بسیار محکم و سریع صورت می گیرند اما پس از آن در جا زده و دیگر پیشرفت و اصلاحی در خود راه نمی دهند. نام این وبلاگ را پرگار گذاشتم تا یادم بماند مانند پرگار نباشم که فقط به دور خود دایره بکشم.

مدیر وبلاگ : وحید حلاج
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پرگار
دویدن در پی آواز حقیقت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

چند روز پیش پورت های VPN از سوی مخابرات بسته شده بود و بسیاری از مردم که عادت کرده بودند تا از VPN استفاده کنند  و سایت های مختلف را ببینند دچار سرگردانی اینترنتی شدند. چند وقتی بود که کسانی که از VPN استفاده می کردند دیگر با سایت های مسدود شده مواجه نمیشدند و هر سایتی را که می خواستند می توانستند مشاهده کنند اما با مسدود شدن پورت های PPTP  و L2TP، دیگر دسترسی بدون فیلتر به اینترنت از طریق VPN میسر نبود. در هر کوی و برزنی سخن از بسته شدن این پورت ها بود و کسانی که حتی نمی دانستند فیلتر چیست یا VPN  کدام است با این کلمات آشنا می شدند. بعد از مسدود شدن VPN محدودیت بسیار اینترنت در ایران مشخص می شد. بسیاری از سایت ها را که باز می کردی با نوشته هایی که حاکی از مسدود بودن آن سایت می داد مواجه میشدی دامنه این فیلتر ها معلوم نیست تا کجاست و اصلا چه ضابطه ای برای این کار در جریان است؟ در این میان بسیار اتفاق می افتد که سایتی را فیلتر شده می بینی که هرطور فکر می کنی نمی توانی دلیل فیلترینگش را بفهمی مثلا یکی از اقوام، قصد داشت تا از یک سایت اینترنتی فایل Patch بازی PES  را دانلود کند وقتی وارد این سایت شد متوجه شد که این سایت فیلتر شده است در صورتی که فقط مربوط به بازی کامپیوتری فوتبال بود.

در این نوشته قصد ندارم به این موضوع بپردازم که آیا فیلترینگ صحیح است یا خیر. اگر صحیح است تا چه اندازه صحیح است و خط قرمزهای آن کجا باید باشد. بلکه می خواهم از زاویه ای دیگر به این قضیه بپردازم و نگاهم را مطابق با نگاه دست اندرکاران امر فیلترینگ قرار دهم:

ما در اینجا فرض می کنیم که عمل فیلترینگ امری صحیح است و با هدف شایسته ای صورت می پذیرد علاوه بر ان فرض می کنیم فیلترینگ، هدفی بیرونی را دنبال می کند و هدف از فیلتر کردن، جلوگیری از دسترسی افراد به وب سایت های ممنوعه است. از سوی دیگر نظری هم به دنیای واقع می اندازیم و می بینیم که نرم افزارهای بسیاری تولید شده اند که قابلیت عبور از وب سایت های فیلتر شده را دارند اما استفاده از این نرم افزارها هزینه هایی هم برای کاربران اینترنت به همراه دارد مثلا ممکن است سرعت اینترنت پائین بیاید یا برخی از این نرم افزارها، بدافزار یا ویروس یا تروجان و ... باشند یا ممکن است این نرم افزار ها فروشی باشند و تنها با پرداخت مبلغی بتوان از آن ها استفاده کرد و قس علی هذا

با فرض کردن شرایط بالا ببینیم که آیا فیلترینگ گسترده چه مقدار از اهداف را در باره جلوگیری کردن از دسترسی به برخی وب سایت ها تامین می کند؟

برخی از وب سایت ها هستند که با زندگی روزمره شهروندان در ارتباطند وب سایت هایی که خدمات اینترنتی ارائه می دهند مثلا یاهو میل یا جی میل و از این قبیل و یا وبسایت های اجتماعی که بارزترین این وب سایت ها فیس بوک است مراجعه به این وبسایت ها بسیار زیاد است و حجم قابل توجهی از زندگی مردم را تشکیل می دهد وب سایت های دیگری هستند که قابلیت خبر رسانی دارند این ها در درجه دوم اهمیت نسبت به وبسایت های دسته نخست قرار دارند چندان آمیخته با زندگی روزانه نیستند البته ممکن است که خبری یا اخباری بسیار تاثیرگذار با زندگی روزانه باشد ( مثلا بالا یا پائین شدن میزان یارانه ها) اما به دلیل این که این خبرها از کانال های بسیاری ( همچون مردم کوچه و بازار ، اخبار صدا و سیما ، روزنامه ها و...) قابل دریافت هستند چندان وابستگی به سایت ها در این میان وجود ندارد. دسته دیگر وب سایت هایی هستند که قابلیت سرگرمی دارند مانند سایت های موسیقی، ورزشی، فرهنگی و حتی "سایت های غیر اخلاقی" ( واقفم به این که نباید ارزش گذاری می کردم و من در این نوشته در مقام توصیفم و نه ارزشداوری اما بنا به دلایلی این نام را مناسبتر یافتم) دسته اخیر از دو دسته دیگر کمتر با زندگی روزانه در ارتباط است و فقدانش هم کمتر بر زندگی روزمره تاثیر می گذارد. به این تقسیم بندی می توان گزینه های دیگری هم افزود مثلا سایت های علمی - پژوهشی یا سایت های مذهبی و ... اما به دلیل این که بیشتر فیلتر ها  مربوط به سه نوع پیش گفته می شود بنابراین به همین تقسیم بندی اکتفا می کنم.

البته در بین این تقسیم بندی ها می توان تقسیم بندی دیگری انجام داد مثلا می توان در بین سایت های تفریحی، درجه سایت های دانلود موسیقی را نسبت به دیگر سایت ها در مورد موثر بودن با زندگی روزمره، بالاتر دانست اما به هر حال به نظر من مهمترین ملاک برای درجه بندی سایت ها موثر بودن استفاده آن در زندگی روزمره و تاثیر یا عدم تاثیر فقدان آن ها در این مقوله است.


با توجه به توضیحاتی که در این باره دادم به نظرم می توان بهتر به این سوال پرداخت که آیا فیلترینگ گسترده مقصد فیلتر کنندگان را برآورده می کند یا خیر. به نظر می رسد که کاربران اینترنت در پی حساب هزینه و فایده در این میان باشند یعنی هزینه فیلتر شدن یا فیلتر بودن را با هزینه استفاده از VPN یا نرم افزارهای فیلتر شکن و یا خطراتی که ممکن است در قبال استفاده از این راهکارها برایشان به وجود بیاید را بسنجند و در نهایت یکی را انتخاب کنند با این وصف اگر هرچه فیلترینگ از سمت دسته سوم به دسته اول سوق پیدا کند تمایل مردم به استفاده از فیلتر شکن افزایش خواهد یافت. به بیان دیگر اگر فیلتر کردن فقط شامل سایت های "غیر اخلاقی" یا برخی از سایت های خبری خاص باشد اکثر مردم تمایلی به استفاده از فیلتر شکن نخواهند داشت ولی هرچه این فیلترینگ به سمت دسته اول و مثلا سایت هایی مانند فیس بوک یا یاهو میل و یا جی میل و دیگر سایت هایی از این قبیل باشد رغبت مردم برای استفاده از نرم افزارهای فوق افزایش خواهد یافت و کفه محاسن نرم افزارهای فیلتر شکن و یا VPN بر معایبش خواهد چربید. 

در این میان اما اتفاق دیگری نیز خواهد افتاد. در صورتی که فیلترینگ گسترده باشد و بسیاری از وبسایت هایی که با زندگی روزانه مردم در ارتباطند را در بگیرد و به تبع تمایل مردم با استفاده از راهکارهای فوق افزایش یابد بسیاری از کاربران، نرم افزارها را تهیه خواهند کرد و از طریق آن ها به وبگردی خواهند پرداخت با این حساب، دیگر وبسایت فیلتر شده ای برایشان یا وجود نخواهد داشت و یا به حداقل خواهد رسید. اتفاقی که رخ می دهد این است که دیگر مقاصد دست اندرکاران نیز تامین نخواهد شد و فیلترینگ گسترده باعث افزایش تمایل مردم به استفاده از VPN یا Anti Filter خواهد شد و در پی استفاده مردم از این راه کارها همان اندک وب سایت هایی هم که در بدو امر برای ورودشان مانع وجود داشت و اتفاقا وجود مانع هم موفقیت آمیز بود نیز رفع فیلتر خواهند شد و عملا اثر فیلترینگ کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 30 مرداد 1396 11:35 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks
for the post. I'll certainly comeback.
جمعه 13 مرداد 1396 07:42 ق.ظ
I like the helpful information you supply on your articles.
I'll bookmark your weblog and check once more right
here regularly. I am fairly certain I'll learn lots
of new stuff right right here! Best of luck for the following!
جمعه 6 مرداد 1396 08:10 ب.ظ
I used to be able to find good advice from your content.
جمعه 6 مرداد 1396 07:10 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is needed
to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web smart so I'm not 100% positive.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 05:21 ق.ظ
Hi there! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask.
Does running a well-established website such as yours require a massive amount work?
I'm completely new to blogging but I do write in my journal on a daily
basis. I'd like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
Thankyou!
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 07:54 ب.ظ
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent,
as well as the content!
سه شنبه 29 فروردین 1396 02:14 ب.ظ
I like what you guys are usually up too. This type of clever
work and exposure! Keep up the wonderful works guys I've added you guys
to my own blogroll.
دوشنبه 28 فروردین 1396 08:43 ب.ظ
Hey there this is somewhat of off topic but I was
wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.

Any help would be enormously appreciated!
دوشنبه 28 فروردین 1396 12:14 ب.ظ
I wanted to thank you for this fantastic read!! I certainly loved every bit of it.
I've got you saved as a favorite to look at new things you
post…
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:12 ب.ظ
Hey there! I've been following your site for a while now and finally got the
bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Texas!
Just wanted to mention keep up the good job!
شنبه 19 فروردین 1396 02:24 ب.ظ
Hello, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment
to support you.
جمعه 15 مهر 1390 08:43 ق.ظ
درست است برای برخی سایت های خاص !
خوب من واقعا به جمله ی بالا اعتقادی ندارم به چند دلیل :‌
۱- چند روز پیش تو یه مغازه بودم که یه پسر ۱۲ ساله یا همون حدودا اومد و ۸ تا فیلم پورن گرفت ! (دقت شود به سن پسر بچه و موضوع فیلم ها و تعداد !) بعد ازینکه از مغازه بیرون رفت به مغازه د ار گفتم چه طوری می تونی یه همچین کاریو با یه بچه تو این سن بکنی گفت فروش خیلی خوبی داره ازین راه !
۲- توی مدرسه های پسرونه و همین طور دخترونه این فیلم ها دایما داره رد و بدل میشه و این کارا رو بچه هایی می کنن که شاید حتی ایمیل ساختن رو هم بلد نباشن !
۳- کلی دلیل دیگه که نشون میده دسترسی به فیلم های مستهجن تو ایران از خریدن یه کتاب درسی آسون تره .
۴- کسایی که تمایل دارن به این جور وب سایت ها دسترسی داشته باشند رو شما با چه آمار و ارقامی میگین که کم هستن . ؟
بنابراین در مورد سایت های غیر اخلاقی اگر هم به صورت کامل باشه کسایی که می خوان به همچین چیزایی دسترسی پیدا کنن خیلی راحت تر از چیزی که فکرشو بشه کرد این کاررو می کنن ! نتیجتا فیلترینگ خیلی هم رو این قشر تاثیری نداره
حالا میایم و میرسیم به دسته دوم که دنبال اخبار و ... هستند . خوب در مورد این دسته متاسفانه ضرر بیشتری از نظر من می بینند چون خیلی سخت به اخبار دسترسی پیدا می کنند . و باید هزینه بیشتری رو برای دسترسی به اخبار متحمل شن !
اما آخر همه این قضیه ها تنها چیزی که به نظر من وجود داره اینه که جیب خیلیا تو این دور باطل داره پر میشه و واقعا هم باید بهشون تبریک گفت چون حتی از گلد کوییستم احتمالا موفق تر بودن !
وحید حلاجبا این حساب تقسیم بندی من مخدوش می شه اما به نظرم هنوز ملاک تقسیم بندی می تونه تاثیر و اهمیتش در زندگی باشه اما شاید مصادیقش مخدوش باشه ... در مورد مثالی هم که شما زدی واقعا نمی دونم چی بگم ولی به نظرم این اتفاق به معنای دقیق کلمه یک "فاجعه" است
جمعه 15 مهر 1390 12:56 ق.ظ
سلام اقا وحید
ما هر روز میومدیم ببینیم چی تو وبت گذاشتی که به مذاق ما خوش بیاد ولی متاسفانه پیدا نکردیم
وحید حلاجچقدر حیف... محمد جان شما بگو چی به مذاقت خوش می آد من همونو می گذارم... البته اگه بتونم
پنجشنبه 14 مهر 1390 02:35 ب.ظ
خوب گیریم که حرف شما درست
اما کو گوش شنوا
اگه کمی عقلانیت در رفتار مسئولان وجود داشت که الان اوضاع کشور اینجوری نبود
البته اگه کمی هم تنگ تر کنند حلقه فیلترینگ رو به نظرم به همه خواستشون می رسند
فیلترنت ملی رو جدی بگیرید
وحید حلاجموافقم کاملا
پنجشنبه 14 مهر 1390 02:28 ب.ظ
سلام آقا وحید
در واقع با این محاسبه ساده می توان گفت می شود فیلترینگ علیه فیلترینگ
و فلسفه فیلتر شدن سایتها هم محقق نمی شود.
به نظر می رسه بالاخره روزی این سبك فیلتر اصلاح مبشه چون با این روش همین اتفاقی كه شما اشاره كردید می افتد و تا حدودی هم افتاده و اگر مسئولین همین اتفاقات ساده را رصد كنند می توانند فیلترینگ را به سمت و سوهایی دیگر سوق دهند
وحید حلاجگوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر