بهترین خیابان دنیا

یکشنبه 11 فروردین 1392 02:50 ق.ظنویسنده : وحید حلاج

 
«هیچ چیز نمی تواند جالب تر از بلوار نفسکی باشد حداقل در سن پترزبورگ که این طور است در واقع این بلوار همه چیز و همه چیز است درخشش اش خیره کننده است نگین پایتخت ماست»
جمله بالا از داستان "بلوار نفسکی" نیکلای گوگول آورده شد کافی است به جای سن پترزبورگ، بگذارید تهران؛ و به جای بلوار نفسکی، بگذارید خیابان انقلاب ( از میدان انقلاب تا تقاطع وصال ) تا مقصودم برآورده شود.
یادم هست سال ها پیش در برنامه ای تلویزیونی از مهران غفوریان پرسیدند که کدام خیابان تهران را دوست داری و او گفت خیابان ولیعصر حدفاصل چهار راه پارک وی تا میدان تجریش؛ اگر از من این سوال را بپرسید خواهم گفت خیابان انقلاب حدفاصل خیابان وصال تا میدان انقلاب. اینجا جایی است که اگر دلم بگیرد می توانم در آن قدم بزنم و هوایی تازه کنم می توانم نفسی بکشم و از قدم زدن در آن لذت ببرم.
خیابانی که در آن از خاطرات فراوان دوران دانشجویی تا اتفاقات جورواجور سیاسی تا قدم زدن های تک نفره و اخیرا دو نفره تا دیدن آدم هایی با تیپ های مختلف از هنری و دانشجویی گرفته تا بسیجی و کارگری؛ از مومن و مذهبی گرفته تا ملحد و بی دین، از بورژواهای صورت تراشیده گرفته تا کمونیست های سبیل گذاشته کاپشن سبز پوشیده؛ همه را می توان در در این خیابان دید.
از وصال که شروع کنیم می توان رفت و در کافه فرانسه با 3000 تومان یک لیوان شیرکاکائوی داغ با یک رولت نوش جان کرد از کافه فرانسه که بیایی بیرون همان کنار وارد کتابفروشی مولا می شوی مملو از کتاب های مختلف، و اگر بیشتر دنبال کتاب های فلسفی ( اسلامی و غربی) باشی یا به دنبال عرفان و فلسفه اخلاق و از این قبیل اینجا جای بسیار خوبی است. قدم زنان که به سمت غرب بروی انواع کتابفروشی ها را می بینی از امیرکبیر و علمی فرهنگی و رشد گرفته تا خوارزمی و آگه و بیدگل و افق، تا برسی به چندین و چند کتابفروشی که بیشتر کتاب های درسی و دانشگاهی می فروشند تا کتاب هایی برای کتب خوان های حرفه ای.
اما انقلاب فقط کتابفروشی نست، اینجا راسته کافه هاست: کافه گودو که نزدیک چهار راه ولیعصر است تا کافه آلما و سپیدگاه؛ کافه هایی که می توان ساعت ها درونشان نشست و سیگاری دود کرد یا موسیقی شنید یا کتابی خواند یا با دوستی گپی زد یا قهوه ای نوشید یا حتی گرسنگی نیمروز را برطرف کرد.
اگر گشتی در کتابفروشی ها زدی و در کافه ای نشستی و اگر هنوز هم وقت داشتی و حوصله؛ سنما سپیده همین بغل است و کمی دورتر هم سینما بهمن؛ بهمن قدیمی تر است و سپیده مدرن؛ سینما اگر حالی را آنچنان که باید برآورده نمی کند می شود گشتی در اطراف میدان انقلاب زد و انبوه سی دی و دی وی دی فروش ها را دید و فیلم مورد علاقه را انتخاب کرد.
از این همه گفتم اما حیفم آمد از سه پاتوق دانشجویی اطراف میدان یادی نکنم. اولی فلافل فروشی بالاتر از میدان نرسیده به ادوارد براون است با آن فلافل های تند و از یاد نرفتنی اش؛ دوم آش نیکوصفت با شله قلمکارها و رشته ها و صف های طولانی که تا خیابان می رسد و سوم هم قلیان آذربایجان که همیشه مملو از جمعیت است بیشترشان دانشجو اند و اندکی هم سرباز.
اینجا بهترین جای دنیاست

آخرین ویرایش: - -

 
شنبه 8 فروردین 1394 09:39 ق.ظ
سلام وحید حلاج عزیز.. خوبی؟
وب رو به روز می کنی یا نه؟ اگه هنوز هستی بهم خبر بده.. موفق باشی دوستم و پایدار
سه شنبه 20 فروردین 1392 09:54 ق.ظ
كاملن حق با شماست، من مخالف فلسفه نیستم ولی اگر قرار باشه یك روزی رشته ی درسیم بشه حتمن خیلی تحقیق می كنم..
جمعه 16 فروردین 1392 09:30 ب.ظ
هرجا دلت خوش باشه بهترین جای دنیاست..

وحید حلاج عزیز ما هنوز آپ نکرده!؟ آقا ما منتظریم..

پایدار باشی وحید عزیزم..
جمعه 16 فروردین 1392 06:28 ب.ظ
سلام ببخشید یک سوال داشتم. از آقای ارزیاب-وحید فراهانی- خبری ندارید؟ چطور میشه پیداشون کرد؟
وحید حلاج
سلام نه متاسفانه؛ گرچه من هم دوست دارم که خبری از ایشون داشته باشم
پنجشنبه 15 فروردین 1392 07:29 ق.ظ
اینجا خلط مبحث اتفاق افتاده اون همه جنایت ها رو که نام بردی مسیحیان انجام ندادند بلکه دولت-ملت های غربی انجام دادند اما ترور رو یک شخص "مسلمان" بنا بر پایه های مذهبی انجام می ده. البته کشتار مذهبی فقط در اسلام نبوده مثلا خیلی از اسرائیلی ها قطعا بر مبنای مذهبی مسلمان ها رو می کشند یا در طول تاریخ حدود قرن شانزدهم جنگ های خونینی بین دو فرقه از مسیحیت ( پروتستان و کاتولیک) اتفاق افتاده؛ به هر حال قیاسی که توی این پست صورت گرفته به نظرم اشتباهه اما فارغ از این، نیاز به تحلیل های عمیق تر داره تا مبانی مذهبی-روانشناختی این گونه رفتار ها معلوم بشهپاسخ مرتضی: سلام وحید جان؛
چند وقتی بود با یكی از دوستان صحبت می كردم كه می گفت چرا هر جا جنگ هست یك طرفش مسلمانهان و اینكه هیچ جای دنیا جنگ بدون مسلمان ها اتفاق نمی افته! این پست رو جستجو كردم و گذاشتم به عنوان پست كه جواب سوال ذهن خودمو بدم كه باور كرده بودم هرجا جنگ هست مسلمان ها هم هستند؛
اینجا نامی از مسیحیان برده نشده كه وحید حلاج؟
وحید حلاج
خب معمولا دو تا یز هم ارز رو با هم مقایسه می کنند و گرنه قیاس مع الفارقه ولی توی این مقایسه هم ارز نیستند
چهارشنبه 14 فروردین 1392 12:23 ب.ظ
خو برا نیكلای اون بلوار نگین پایتختش بود... حالا از شوما پرسیدم : نگین اینایی ك خودت تعریف كردی(انقلاب و وصال و...)كدومه؟؟؟
وحید حلاج
نمی دونم؛ کل این مسیر برام زیباست
چهارشنبه 14 فروردین 1392 08:28 ق.ظ
و البته همان جایی است كه اگر دل خوش هم نداشته باشی بهش علاقه داری..
چهارشنبه 14 فروردین 1392 08:26 ق.ظ
سلام وحید حلاج؛
می خوای بیشتر در مورد تصمیمت فكر كنی؟ اگر قرار باشه مشكلی برای اعتقاداتت پیش بیاد چی میشه؟ اگر اعتقادات ما بر اساس واقعیت باشه دچار مشكل می شی خدایی نكرده؛ نمی خوام دلسردت كنم، نظرم بیشتر دوستانه بود..
وحید حلاج
نمی فهمم یعنی چی... به نظرم اکثر مخالفان فلسفه اصلا نفهمیدن که فلسفه یعنی چی
سه شنبه 13 فروردین 1392 07:25 ب.ظ
سلام وحید عزیزم؛
من فکر می کردم رشته ی درسی ی شما فلسفه ست؛
نمی دانم چرا هر کسی می خواد سمت مسائل فلسفی بره نهی میشه؟ می گن رشته ایه که گمراه می کنه!
وحید حلاج
دارم برای کنکور ارشد فلسفه می خونم و اتفاقا کم هم نهی نشدم از اطرافیانم. به نظرم حق با نهی کنندگانه؛ اگر کسی از ریختن مبانی اعتقادی اش می ترسه اصلا نباید بیاد طرف فلسفه
سه شنبه 13 فروردین 1392 01:10 ب.ظ
کلن تو توصیف فضا قلم خوبی داری،اینو تو یک پست دیگه مربوط به دو سه سال پیشم دیده بودم.جالب بود
و اصلن وطن آدم چیز عجیبیه! وطن آدم جایی است که آدم توش دنیا میاد.وطن آدم جایی که خاطراتش شکل میگیره-که لزومن آنجا که بدنیا اومده نیست-.جایی که آرزو داره در اون زندگی کنه -که لزومن اون دوتای قبلی نیست-و جایی که دوس داره درش بمیره-و این اونهای دیگه نیست... و کلن بنظرم انس آدم با بعضی چیزا چیز جالبی است.محل توجه است بقول دوستان.نشانه هایی است برای گروهی که می اندیشند
وحید حلاج
(:
سه شنبه 13 فروردین 1392 03:21 ق.ظ
و البته بهترین، همان جایی است که دل خوش است.
وحید حلاج
دقیقا
دوشنبه 12 فروردین 1392 03:06 ب.ظ
نوستالژی عاشقانه ی یک دانشجوی نه چندان سابق.
به این زودی مثل پیرمردها حالتان به گذشته تبدیل شد؟
قصد جسارت ندارم ولی یادمه میخواستید فوق لیسانس بخوانید.خوب بروید سراغش.آن وقت این طور با احساس غربت از جایی که هنوز موطن اصلی امثال شما اهل دانش است حرف نخواهید زد.
خیابان انقلاب اگر زبان داشت مطمئنم شما را صدا می زد و می گفت که هرگز ترکش نکنید.از میان همهمه ی آن همه آدم که در آن حوالی رفت و آمد دارند،کتاب می خرند،کافه می روند،سیگار دود می کنند،قدم زدن یک نفره شان دونفره می شود،به خدا خیلی کم هستند مانند شما که لیاقتشان باشد بروند سر کلاس بنشینند و بیاموزند و خیابان انقلاب تا ابد موطنشان باشد.
وحید حلاج
راستش در حال خوندن فلسفه برای کنکور سال آینده هستم ولی راستش مشکلات اقتصادی چندان فراغت بالی نمی گذاره متاسفانه... از صمیم دل واقعا خوشحالم که همچین نظری دارید ولی فکر نمی کنم اینقدرها هم شایسته باشم
یکشنبه 11 فروردین 1392 10:36 ب.ظ
حالا نگین اینا كدومه؟!
وحید حلاج
متوجه منظورتون نشدم :(
یکشنبه 11 فروردین 1392 04:41 ب.ظ
چه توصیف قشنگی از خیابان مورد علاقتون نوشتید.جالب بود
وحید حلاج
(:
یکشنبه 11 فروردین 1392 10:56 ق.ظ
میگما .. دو نفره شدی ؟؟؟ بهسلامتی انشالله ....

وحید تبریک میگم بهت
وحید حلاج
تقریبا یک سال می شه
مرسییی
یکشنبه 11 فروردین 1392 08:37 ق.ظ
سلام؛
اگر از من بپرسند بهترین جای ایران كجاست؟ میگم میدان انقلاب؛ لذتی كه رفتن به كتابفروشی های اونجا داره هیچ چیزی نداره؛
هر نوع كتابی را می توان از آنجا تهیه كرد؛
البته جاهایی كه شما نام بردی رو من نمی شناسم چون تهرانی نیستم والا حتمن از دید شماها جاهای خیلی دیدنی تر هم وجود دارد؛
پایدار باشی وحید حلاج عزیز؛
وحید حلاج
سلام آقا سید
البته این هایی که من نام بردم هم، اطراف انقلاب هستند دیگه
یکشنبه 11 فروردین 1392 08:13 ق.ظ
سلام بزرگوار


اقا تولدتون مبارکـــــــــــ


وحید حلاج
سلام دوست خوبم
ممنونم واقعا (:
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic