تبلیغات
پرگار - بررسی ممانعت از دفن ریچارد فرای با استفاده از نظریه اخلاقی راس
 
درباره وبلاگ


پرگار را خاصیتی است که ضربه نخست را محکم و قاطع وارد می کند تا تغییری در کاغذ ایجاد نموده و سوراخی بگشاید اما پس از آن دیگر پیشرفتی نمی نماید و به دور خود خط می کشد. مانند بسیاری از حرکات انقلابی که در ابتدا بسیار محکم و سریع صورت می گیرند اما پس از آن در جا زده و دیگر پیشرفت و اصلاحی در خود راه نمی دهند. نام این وبلاگ را پرگار گذاشتم تا یادم بماند مانند پرگار نباشم که فقط به دور خود دایره بکشم.

مدیر وبلاگ : وحید حلاج
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پرگار
دویدن در پی آواز حقیقت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

پروفسور رچارد فرای، ایران شناس ایرانی در در 27 مارس 2014 در آمریکا درگذشت. او به سبب فعالیت های و علایقش به ایران وصیت کرده بود تا جنازه اش را در این کشور به خاک بسپارند. پیش از مرگش هم وصیت او از جانب رئیس جمهور وقت ایران، مورد تائید قرار گرفته بود و حتی از جانب رئیس دولت دهم پیشنهاد شده بود تا خانه ای در اصفهان در اختیار ایشان قرار بگیرد تا در آن زندگی کند. با درگذشت فرای، ماجرا به آسانی پیش نرفت؛ از جانب جناح اصولگرای ایران و از جمله سرپرست موسسه کیهان، حسین شریعتمداری زمزمه هایی مبنی بر جاسوس بودن ریچارد فرای به گوش رسید و گروه هایی اعلام کردند که نخواهند گذاشت تا پیکر ایشان در اصفهان به خاک سپرده شود. نامه نگاری های بسیاری از چهره های فرهنگی، علمی، و سیاسی ایران از جمله محمد جواد ظریف، علی مطهری، کاظم موسوی بجنوردی رئیس دائره المعارف بزرگ اسلامی، و شماری از اساتید دانشگاه ها به جایی نرسید و سرانجام بازماندگان فرای اقدام به سوزاندن پیکر او در موطنش کردند.

در این نوشتار بر آنم تا با تحلیل اخلاقی مسائل پیش آمده در ماجرای مرگ و دفن پروفسور فرای با استفاده از فلسفه اخلاق ویلیام دیوید راس، فیلسوف اخلاق معاصر انگلیسی پاسخی به ماجرای فوق بدهم. پروفسور راس، با توجه به ایراداتی که به اخلاق وظیف گرای کانت وارد آمده بود در صدد برآمد تا به ارائه نظریه ای جدید، این ایرادات را برطرف کند. یکی از مهمترین ایراداتی که به اخلاق وظیفه گرای کانت وارد آمده بود، ناتوانی آن از رفع تعارضات اخلاقی بود. کانت، وظیفه اخلاقی را همیشه و در همه حال، لازم الاجرا می دانست ولی راه حلی برای آن ارائه نداده بود که اگر دو وظیفه اخلاقی مثلا دروغ گفتن و وفای به عهد، در تعارض با یکدیگر قرار گرفتند، چه باید کرد. راس برای حل این مشکل، وظایف اخلاقی را به دو قسم "وظیفه در نگاه نخست" و "وظیفه در مقام عمل" تقسیم می کند. فهرست وظایف در نگاه نخست از دیدگاه راس چنین اند: اول وظایفی که ناظر به گذشته می شوند : 1- وفاداری 2- جبرانی 3- سپاسگزاری 4- عدالت و دوم وظایفی که ناظر بر رفتار ما با دیگران است  که می توان فضیلت یا لذت را دیگران افزایش داد: 5- نیکوکاری  6- آسیب نزدن به دیگران و سوم وظیفه ای که ناظر به بهبود وضعیت خودمان است: 7- اصلاح خود. بنا بر رای راس تمام این وظایف، وظایف اخلاقی هستند اما هنگامی که در مقام عمل به تعارض بر خوردیم و ناگزیر از انتخاب یکی از آن ها بودیم، باید با بررسی شرایط، یکی از آن ها را به عنوان "وظیفه در مقام عمل" برگزینیم. با توجه به معرفی بسیار اجمالی فلسفه اخلاق راس، سعی می کنم تا وظایف در نگاه نخست را مشخص نمایم و سپس اگر تعارضی بین وظایف در نگاه نخست وجود داشت آن را نشان دهم و با توجه به بررسی شرایط موجود، وظیفه در نگاه عمل را تعیین نمایم.

با توجه به استقرایی که انجام دادم می توانم فهرست "وظایف در نگاه نخست" در این ماجرا را این طور بنویسم:

الف- ریچارد فرای، قسمت اعظم عمر خود را صرف پژوهش درباره ایران و پیشینه ایران کرده و نقش پررنگی در ابهام زدایی از تاریخ ایران داشته است. از این جهت به عنوان یک ایرانی وظیفه داریم تا قدردان زحمات او باشیم. ( وظیفه سپاسگزاری)

ب- او وصیت کرده است تا پس از مرگش در خاک ایران دفن شود و از طرف رئیس جمهور وقت هم، قول مساعدی داده شده تا خانه ای با تمام امکانات در طول دوران عمرش در اختیار او قرار بگیرد تا باقی عمرش را در آن زندگی کند. بنا براین بر مسئولین حکومت است تا به قول خویش وفادار بمانند. ( وظیفه وفاداری )

ج- با توجه به موافقت بسیاری از مسئولان و نماینده های مجلس  و نبود منع قانونی برای دفن او در اصفهان، حقّ تساوی در برابر قانون این وظیفه را ایجاب می کند که مانعی برای دفن او در جایی که وصیت کرده، به وجود نیاید  و صرف تظاهرات و مخالفت عده ای، نباید باعث زیرپاگذاشتن قانون بشود. ( وظیفه عدالت )

د- حتی اگر از موارد الف و ب و ج هم چشم بپوشیم؛ در صورتی که باعث نقض وظیفه اخلاقی دیگری نشویم، وظیفه اخلاقی داریم تا در حق فرای نیکوئی کرده و با موافقت دفن او در ایران، برای بازماندگانش آرامش خاطر بیشتری فراهم آوریم ( وظیفه نیکوکاری )

ه- مهمترین ادعای مخالفان دفن فرای و از جمله حسین شریعتمداری، سرپرست روزنامه کیهان، اتهام جاسوس بودن ریچارد فرای است. حسین شریعتمداری او را متهم کرده بود که جاسوس سازمان سیا است و احمد سالک، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گفته بود که ریچارد فرای سارق میراث فرهنگی ایران است. اگر بنا را بر صحت اتهامات فوق بگذاریم، در صورتی که دفن او در ایران باعث زیان دیدن و یا آزار مردم شود، وظیفه اخلاقی ایجاب می کند تا مانع از دفن او بشویم ( وظیفه آسیب نرساندن به دیگران )

بر این اساس، وظایف الف – سپاسگزاری ب- وفاداری ج- عدالت و د- نیکوکاری، موید دفن ریچاردفرای در داخل سرزمین ایران است و وظیفه ه- آسیب نرساندن به دیگران مانع از دفن او در ایران خواهد شد. درباره قسمت ه حداقل سه نکته قابل ذکر است: نخست این که ادعای جاسوسی و یا سارق میراث فرهنگی ایران بودن، صرفا یک ادعاست  و صرف یک ادعا هیچ ارزش حقوقی و اخلاقی ندارد. ادعای فوق تنها هنگامی ارزش حقوقی پیدا می کند که در دادگاه صالحه به اثبات برسد و حکمی متناظر با آن صادر شود. دوم این که با صرف نظر از ایراد اول، باید ثابت شود که دفن ریچارد فرای، باعث آزار و اذیت مردم ایران و یا اصفهان خواهد شد که این کار نه تنها صورت نگرفته بلکه ظاهرا هیچ توجهی هم به این بخش از ماجرا نشده است. سوم این که با توجه به واکنش هایی که نسبت به این ماجرا صورت گرفته، اعم از واکنش افراد مسئول، اساتید دانشگاه، و عامه مردم در شبکه های اجتماعی، عدم اجازه دفن فرای، باعث ایجاد آزار و اذیت و مزاحمت برای شمار زیادی از مردم ایران شده است.

از میان تمام وظایف در نگاه نخست، به نظر می رسد وظیفه آزار نرساندن به دیگران از دیگر وظایف مهمتر باشد و اگر ثابت می شد که وظیفه در نگاه نخست قسمت ه، موجه است، مانع ایجاد کردن برای دفن ریچارد فرای موجه می توانست باشد اما نشان دادیم که وظیفه در نگاه نخست قسمت ه، اثبات نشده است و با این وصف، وظایف در نگاه نخست الف،ب،ج،د، ما را موظف می کند که نه تنها نباید در برابر دفن ریچارد فرای مانع ایجاد می کردیم بلکه باید تلاش می کردیم تا ایشان، بنا بر وصیتش در خاک ایران دفن شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 06:22 ب.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog site?

The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent concept
جمعه 25 فروردین 1396 12:44 ق.ظ
Right here is the right web site for anyone who wishes to understand this
topic. You understand so much its almost tough to argue
with you (not that I really will need to…HaHa).

You definitely put a new spin on a topic that's been discussed for many years.

Excellent stuff, just wonderful!
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:02 ق.ظ
I'd like to find out more? I'd care to find out more details.
دوشنبه 21 فروردین 1396 08:16 ب.ظ
Unquestionably believe that which you stated.
Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about.
You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects ,
people can take a signal. Will likely be back
to get more. Thanks
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:41 ق.ظ
Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it ;
) I'm going to return once again since I book-marked
it. Money and freedom is the greatest way
to change, may you be rich and continue to help other people.
چهارشنبه 17 تیر 1394 01:52 ق.ظ
آرزو میکنم در این شبهای عزیز زیباترینها را از دستان خدا ھدیه بگیرید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر