تبلیغات
پرگار - مطالب فروردین 1392

بهترین خیابان دنیا

یکشنبه 11 فروردین 1392 02:50 ق.ظنویسنده : وحید حلاج

 
«هیچ چیز نمی تواند جالب تر از بلوار نفسکی باشد حداقل در سن پترزبورگ که این طور است در واقع این بلوار همه چیز و همه چیز است درخشش اش خیره کننده است نگین پایتخت ماست»
جمله بالا از داستان "بلوار نفسکی" نیکلای گوگول آورده شد کافی است به جای سن پترزبورگ، بگذارید تهران؛ و به جای بلوار نفسکی، بگذارید خیابان انقلاب ( از میدان انقلاب تا تقاطع وصال ) تا مقصودم برآورده شود.
یادم هست سال ها پیش در برنامه ای تلویزیونی از مهران غفوریان پرسیدند که کدام خیابان تهران را دوست داری و او گفت خیابان ولیعصر حدفاصل چهار راه پارک وی تا میدان تجریش؛ اگر از من این سوال را بپرسید خواهم گفت خیابان انقلاب حدفاصل خیابان وصال تا میدان انقلاب. اینجا جایی است که اگر دلم بگیرد می توانم در آن قدم بزنم و هوایی تازه کنم می توانم نفسی بکشم و از قدم زدن در آن لذت ببرم.
خیابانی که در آن از خاطرات فراوان دوران دانشجویی تا اتفاقات جورواجور سیاسی تا قدم زدن های تک نفره و اخیرا دو نفره تا دیدن آدم هایی با تیپ های مختلف از هنری و دانشجویی گرفته تا بسیجی و کارگری؛ از مومن و مذهبی گرفته تا ملحد و بی دین، از بورژواهای صورت تراشیده گرفته تا کمونیست های سبیل گذاشته کاپشن سبز پوشیده؛ همه را می توان در در این خیابان دید.
از وصال که شروع کنیم می توان رفت و در کافه فرانسه با 3000 تومان یک لیوان شیرکاکائوی داغ با یک رولت نوش جان کرد از کافه فرانسه که بیایی بیرون همان کنار وارد کتابفروشی مولا می شوی مملو از کتاب های مختلف، و اگر بیشتر دنبال کتاب های فلسفی ( اسلامی و غربی) باشی یا به دنبال عرفان و فلسفه اخلاق و از این قبیل اینجا جای بسیار خوبی است. قدم زنان که به سمت غرب بروی انواع کتابفروشی ها را می بینی از امیرکبیر و علمی فرهنگی و رشد گرفته تا خوارزمی و آگه و بیدگل و افق، تا برسی به چندین و چند کتابفروشی که بیشتر کتاب های درسی و دانشگاهی می فروشند تا کتاب هایی برای کتب خوان های حرفه ای.
اما انقلاب فقط کتابفروشی نست، اینجا راسته کافه هاست: کافه گودو که نزدیک چهار راه ولیعصر است تا کافه آلما و سپیدگاه؛ کافه هایی که می توان ساعت ها درونشان نشست و سیگاری دود کرد یا موسیقی شنید یا کتابی خواند یا با دوستی گپی زد یا قهوه ای نوشید یا حتی گرسنگی نیمروز را برطرف کرد.
اگر گشتی در کتابفروشی ها زدی و در کافه ای نشستی و اگر هنوز هم وقت داشتی و حوصله؛ سنما سپیده همین بغل است و کمی دورتر هم سینما بهمن؛ بهمن قدیمی تر است و سپیده مدرن؛ سینما اگر حالی را آنچنان که باید برآورده نمی کند می شود گشتی در اطراف میدان انقلاب زد و انبوه سی دی و دی وی دی فروش ها را دید و فیلم مورد علاقه را انتخاب کرد.
از این همه گفتم اما حیفم آمد از سه پاتوق دانشجویی اطراف میدان یادی نکنم. اولی فلافل فروشی بالاتر از میدان نرسیده به ادوارد براون است با آن فلافل های تند و از یاد نرفتنی اش؛ دوم آش نیکوصفت با شله قلمکارها و رشته ها و صف های طولانی که تا خیابان می رسد و سوم هم قلیان آذربایجان که همیشه مملو از جمعیت است بیشترشان دانشجو اند و اندکی هم سرباز.
اینجا بهترین جای دنیاست

آخرین ویرایش: - -