خانه‌ی دو طبقه‌ی خیابان سنایی

یکشنبه 3 تیر 1397 11:26 ق.ظنویسنده : وحید حلاج

 
محله‌های اطراف بلوار کریم‌خان مثل بهجت‌آباد، ویلا، میرزای شیرازی، سنایی، و قائم‌مقام؛ و  همین‌طور محله‌های مجیدیه و وحیدیه، از ده ها سال پیش محل زندگی ارامنه بوده است.

 همیشه فکر می‌کردم ارامنه در شهرهایی مثل تهران و ارومیه و تبریز و اصفهان زندگی کرده‌اند، اما به تازگی دستگیرم شد که ما در ایران چندین روستای ارمنی نشین داریم؛ و لهجه ارمنی‌های روستانشین با ارمنی‌های شهرنشین متفاوت است. یکی از همین روستاها، دهی به نام لیلان از توابع دهستان کمره در نزدیک خمین است که روبرت صافارایان، طبق گفته خودش در آن به‌‌دنیا آمده است. 

کتاب "خانه‌ی دو طبقه‌ی خیابان سنایی" نه رمان است، نه زندگی‌نامه و نه مجموعه داستان؛ بلکه ترکیبی از هر سه تاست. دو‌سوم کتاب ذکر خاطرات نویسنده است که از روستا شروع می‌شود و در تهران ادامه می‌یابد. پدر خانواده گارسون یک کاباره است، مادر خانواده خانه دار است و پسر بزرگتر خانواده سرش بوی قرمه‌سبزی می‌دهد و جذب سوسیالیسم می‌شود.
شش فصل اول مربوط به خاطرات است که با فراز و نشیب ادامه می‌یابد. به غیر از فصل ششم که ممکن است کمی حوصله سربر باشد اما بقیه فصول جذاب است و حوصله خواننده را سر نخواهد برد. قسمت دوم کتاب از شش داستان کوتاه تشکیل شده که در دل همان خاطرات شکل گرفته، و کسی که بخش اول را خوانده باشد، این داستان ها را بهتر متوجه خواهد شد. بخش دوم از  بخش اول جذاب تر و گیراتر است و بعضی از داستان‌هایش مثل "یک بعد‌ازظهر گرم تابستان" یا " زندگی‌نامه‌ی مادرم" خوب پرداخته شده‌اند و حاوی نکات عمیقی اند که تنه به تنه داستان‌کوتاه‌های درجه یک تاریخ می‌زنند. 

اقلیت‌های دینی و نژادی یک جامعه همواره مرزبندی‌هایی با اکثریت آن جامعه داشته‌اند، هم خودشان کناره می‌گیرند و هم اکثریت چندان رغبتی برای پذیرفتن‌شان ندارد؛ به خاطر همین هم زندگیشان در هاله ای از ابهام قرار می‌گیرد. اما شاید این وسط شخص کنجکاوی مثل همان مسافر داخل کوپه قطار در داستان "باجناق‌ها" باشد که بخواهد از چند و چون زندگی‌شان سر در بیاورد. راوی این کتاب با نقل خاطره‌ها و داستان‌های خواندنی، نقش "اُوانس" در همان داستان را دارد که ما را می‌اندازد وسط زندگی یک خانواده فقیر ارمنی در "خانه‌ی دو طبقه‌ی خیابان سنایی"

کتاب‌شناسی:
صافاریان، روبرت. خانه‌ی دو طبقه‌ی خیابان سنایی، تهران: نشر مرکز، چاپ اول،۱۳۹۶

آخرین ویرایش: یکشنبه 3 تیر 1397 11:30 ق.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic